Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Ol 890/19
Oświata
Dnia 14 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2020 roku sprawy ze skargi Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odwołania ze stanowiska Dyrektora oddala skargę.
Uzasadnienie
Zarządzeniem nr "[...]" z "[...]" Wójt Gminy "[...]" odwołał "[...]" ze stanowiska Dyrektora "[...]" z dniem "[...]".
Jako powód wskazano jej długotrwałą chorobę, trwającą od "[...]", uniemożliwiającą sprawowanie funkcji dyrektora i w konsekwencji pozbawienie szkoły kierownictwa na długi okres, szczególnie w okresach strajku nauczycieli, egzaminów gimnazjalnych i egzaminów uczniów klas ósmych, a także w czasie ustalania organizacji pracy na rok szkolny 2019/2020. Nieobecność ta skutkuje brakiem należytego nadzoru nad kadrą dydaktyczną, na co wskazują m.in. obniżone wyniki uczniów w nauce (wyniki egzaminów końcowych w szkole podstawowej i w gimnazjum w roku szkolnym 2018/2019 poniżej średnich krajowych).
Rozstrzygnięciem nadzorczym z "[...]" Wojewoda "[...]" stwierdził nieważność tego zarządzenia.
Organ nadzoru wskazał, że z art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r.
- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1148; w skr. p.o.) wynika w sposób jednoznaczny, że można odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego, o ile wystąpi szczególnie uzasadniony przypadek uprawniający do podjęcia takiej decyzji, a jej formalne zakomunikowanie poprzedzi uzyskanie opinii kuratora oświaty. Kwestionowane zarządzenie wydane zostało bez uzyskania takiej opinii. Sporządzony "[...]" wniosek o wydanie stosownej opinii "[...]" Kurator Oświaty otrzymał 26 czerwca 2019 r. Opinia wydana została 4 lipca 2019 r. i doręczono ją wnioskodawcy 8 lipca 2019 r. Okoliczność ta sama w sobie przesądza o wadliwości zarządzenia.