Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Wr 647/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Asesor WSA Wojciech Śnieżyński Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn /sprawozdawca/ Protokolant specjalista Magda Minkisiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s w W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki stacji bazowej telefonii komórkowej oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] (nr [...]) D. Wojewódzki Inspektor Nadzory Budowlanego (dalej jako "DWINB"), po rozpatrzeniu odwołania A S.A. w W., utrzymał w mocy decyzję z [...] (nr [...]) Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ś. (dalej "PINB") nakazującą A S.A. w W. rozbiórkę stacji bazowej telefonii komórkowej sieci A S.A. nr [...] (dawniej [...]), zlokalizowanej na budynku przy pl. Ś. w Ś.

Jak wynika z powołanej decyzji w okolicznościach sprawy stwierdzono podstawy do zastosowania art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 VII 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r., poz. 1186, ze zm.) - dalej jako "pb" - w związku z budową obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Postępowanie prowadzone było z urzędu od 2014 r. na skutek interwencji uczestnika na prawach strony - Stowarzyszenia B w Ś. W toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że w 2011 r. wykonano bez pozwolenia na budowę na dachu budynku przy pl. Ś. w Ś. stację bazową telefonii komórkowej, której aktualnym właścicielem jest A S.A. w W. Stacja bazowa składa się z dwóch części. Na dachu dwuspadowym od strony pl. Ś. jest zamontowana konstrukcja wsporcza, na której umieszczone są 2 anteny sektorowe (poziome sztyce odgromowe) o wysokości mniejszej niż 3m. Natomiast w części dotyczącej dachu płaskiego (od strony podwórza) zlokalizowane są 2 szafy telekomunikacyjne wraz z konstrukcją wsporczą, na której umieszczona jest jedna antena sektorowa oraz jedna antena radioliniowa o średnicy 30 cm. Wszystkie 3 anteny sektorowe mają wysokość około 1,5m. Konstrukcja stacji bazowej nie przekracza wysokości 3m. Ustalono również, że początkowo zainstalowane anteny posiadały rzeczywistą moc promieniowaną izotropowo (EIRP) do 4433 W (akta PINB, k. 35). W trakcie postępowania zmieniono moc tych anten i aktualnie wynosi do 6413 W, co potwierdza informacja o zmianie wielkości emisji z 31 VIII 2017 r. (akta PINB, k. 87).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00