Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Wr 630/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Asesor WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: specjalista Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki przebudowanych elementów budynku oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

M.K. zastępowany przez profesjonalnego pełnomocnika wywiódł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej - DWINB) z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki przebudowanych elementów budynku. Z przedłożonych łącznie ze skargą akt administracyjnych wynika, że zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących uwarunkowaniach prawnych i faktycznych.

W dniu 14 stycznia 2015 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta W. (dalej - PINB) wpłynął wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej [...] o przeprowadzenie postępowania w sprawie robót budowlanych związanych z przebudową lokalu użytkowego nr [...], znajdującego się w obrębie piwnic budynku mieszkalnego przy ul. M. [...]we W. (dz. nr [...]; AM-[...]; obręb P. G.). Celem potwierdzenia zasadności wniosku w dniu [...] r. przeprowadzono kontrolę przedmiotowej nieruchomości, w trakcie której stwierdzono, że we wskazanym budynku w poziomie sutereny dostępnej z klatki schodowej nr [...] znajduje się lokal użytkowy nr [...]. Właścicielami tego lokalu są E. W. i M. K. W lokalu użytkowym znajduje się komunikacja z aneksem kuchennym (wyposażonym w zlewozmywak, kuchenkę elektryczną, szafki kuchenne, lodówkę), łazienka (wyposażona w umywalkę, wannę, toaletę - z rozdrabniaczem, powierzchnia podłogi i ścian wyłożona do wys. 2 m płytkami ceramicznymi) oraz dwa pomieszczenia dostępne z korytarza (komunikacji). Właściciele udostępnili organowi opracowanie projektowe z października 2014 r. dotyczące robót wykonanych w lokalu. Stan lokalu jest zgodny z dokumentacją projektową z wyjątkiem braku otworu w ścianie działowej pomiędzy dwoma pomieszczeniami użytkowymi. W łazience i w aneksie kuchennym stwierdzono brak wentylacji grawitacyjnej. Do lokalu doprowadzono instalację elektryczną i wod-kan., brak instalacji c.o. - pomieszczenia nieogrzewane. Wysokość lokalu jest zgodna z przedłożoną dokumentacją projektową i wynosi 3,05 m. W opracowaniu projektowym wskazano sposób użytkowania lokalu jako pracownia pisarska. Roboty budowlane nie są prowadzone. Według oświadczenia inwestora M.K. roboty budowlane rozpoczęto we wrześniu 2014 r. i obecnie nie są prowadzone żadne roboty. Nadto wyjaśnił on, że nie posiada pozwolenia na budowę, dokonał zgłoszenia zamiaru wykonania robót, ale otrzymał sprzeciw z uwagi na planowany zakres robót.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00