Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Bd 849/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi M. D., J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących solidarnie kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] września 2017 r. nr [...] Burmistrz K. (zwany dalej "Burmistrzem"), po rozpatrzeniu wniosku N. J., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku inwentarskiego - chlewni na 36 DJP przeznaczonego do produkcji prosiąt, mieszczącego sektory porodowy oraz odchowu prosiąt wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz obiektami towarzyszącymi w postaci 4 sztuk silosów paszowych wraz z fundamentami i podajnikiem kubełkowym, zbiornika na gnojowicę, zbiornika przepompowni oraz szamba o poj. 5 m3 w nowo projektowanej zagrodzie rolnej na działkach ewidencyjnych o nr [...] położonych w G. , obręb G., gm. K., w granicach określonych na załączniku graficznym w skali 1:1000.

Pismem z [...] lutego 2019 r. skarżący M. D. i J. D. wnieśli o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Burmistrza podnosząc, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa polegającym na nieuzyskaniu decyzji środowiskowej, w sytuacji kiedy taki obowiązek uzyskania tej decyzji przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy wynikał wprost z przepisów prawa.

Zdaniem wnioskodawców kubatura, powierzchnia i pojemność obiektów planowanych do wybudowania przez inwestora jednoznacznie wskazuje, że deklarowana przez inwestora liczba 36 DJP zostanie wielokrotnie przekroczona. Wnioskodawcy zwrócili uwagę, że na potrzeby inwestycji planowane jest chociażby wybudowanie zbiornika na gnojowicę o pojemności 805 m3 (co wynika z decyzji Starosty [...] z [...] stycznia 2018 r. nr [...]). Z publicznie dostępnych materiałów dotyczących wielkości tego rodzaju zbiornika dla ściółkowego utrzymania trzody chlewnej wynika, że chów na poziomie 36 DJP wymagałby zbiornika na gnojowicę o pojemności ok. 120 m3. Ponadto poprzednia inwestycja realizowana na sąsiednich nieruchomościach posiadała szczelny zbiornik na gnojowicę o pojemności 966 m3, przy czym była przeznaczona do hodowli trzody chlewnej o poziomie chowu 233 DJP. Wobec tego przedmiotowa inwestycja stanowi przedsięwzięcie, które na podstawie § 3 ust. 1 pkt 103 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia [...] listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 71, dalej zwane: "rozporządzenie OddzŚrod") należy kwalifikować jako mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00