Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. II SA/Wr 670/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca) Asesor WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: asystent sędziego Małgorzata Szymańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. A.G. i S. W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazania obowiązku wykonania określonych robót budowlanych w obrębie nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 980 zł (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] (nr [...]) D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako "DWINB"), po rozpatrzeniu odwołania M. A. G. i S. W. (dalej jako "strona skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta W. (dalej jako "PINB") z [...] (nr [...]) nakładającą na stronę skarżącą jako właściciela nieruchomości przy ul. O. we W. (działka nr [...], obręb Ż., miasto W.) obowiązek wykonania w terminie 6 miesięcy określonych robót budowlanych w celu doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji oraz akt administracyjnych organy nadzoru prowadziły od 2010 r. postępowanie na podstawie art. 50 i art. 51 ustawy z 7 VII 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r., poz. 1186, ze zm.) - dalej jako "PB" w przedmiocie legalności robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalno-biurowego z przylegającą częścią warsztatowo-garażowo- magazynową wraz z infrastrukturą techniczną uzbrojenia terenu przy ul. O. we W.

Po przeprowadzeniu czynności dowodowych organy stwierdziły, że w dniu [...] Prezydent W. decyzją nr [...] udzielił inwestorom - E. I B. S. (których następcą prawnym od 2005 r. jest strona skarżąca) - pozwolenia na budowę chłodni składowej. Inwestycja obejmowała wykonanie trzech przylegających do siebie obiektów tworzących w rzucie kształt litery "L". Inwestycja przewidywała wykonanie dwukondygnacyjnej części biurowo-socjalnej (z pom. biurowymi, sanitarnymi szatniami i magazynami), parterowego łącznika (mieszczącego garaż, kotłownię i pom. sanitarne) oraz parterowej części produkcyjnej (z 6-cioma halami - w tym 5 chłodni magazynowych). Do budynków przewidziano doprowadzenie prądu z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej oraz wody ze studni własnej, rozprowadzenie wód opadowych na teren własny. Odprowadzenie ścieków projektowano do bezodpływowego zbiornika na ścieki o pojemności 6 m3 i wymiarach w rzucie 2,4 m x 2,4 m, zlokalizowanego w południowo- zachodnim narożniku działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00