Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wr 329/19

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca) Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Protokolant: sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: przewlekłego zapalenia okołostawowego barku u M. Ł.

Organ pierwszej instancji ustalił, że M. Ł. pracował w latach 1971 - 1974 w A w L. jako uczeń w zawodzie cieśla, operator wózka, mechanik sprzętu budowlanego; w latach 1974 - 1978 w B w L. Oddział w L. jako konwojent - ładowacz i kierowca; w latach 1978 - 2005 w C Spółce Akcyjnej w P. jako kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony; w roku 2006 w D w L. jako kierowca autobusu; w roku 2007 w E w L. jako kierowca - konduktor; w latach 2010 - 2018 w F w S. jako kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony. W latach 2005 - 2010 zainteresowany nie był zatrudniony jako kierowca. Od 10 września 2018 r. zainteresowany nie pracuje zawodowo i pobiera świadczenie emerytalne.

Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. Oddział w L. w orzeczeniu z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] nie stwierdził u zainteresowanego choroby zawodowej - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: przewlekłego zapalenia okołostawowego barku. W orzeczeniu wskazano, że w przypadku zgłoszenia przewlekłego zapalenia okołostawowego barku należy wykazać długotrwałe wykonywanie pracy monotypowej związanej z unoszeniem rąk powyżej głowy; natomiast wskazany przez ostatniego pracodawcę zakres obowiązków zawodowych wyklucza wykonywanie czynności zawodowych, obciążających oba stawy barkowe we wskazany sposób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00