Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wr 287/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, , Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 6 listopada 2019 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

W dniu 23 stycznia 2019 r. T. P. złożył do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem M. P. Do wniosku strona załączyła orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ojca z Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w S. z dnia [...] czerwca 2014 r., zaliczające M. P. (90 lat) do znacznego stopnia niepełnosprawności wraz ze wskazaniem o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Decyzją z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy S. odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad M. P., ponieważ ustalony stopień niepełnosprawności ojca datuje się od 20 maja 2014 r., a zatem najpóźniej od tego czasu występuje konieczność sprawowania stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Tymczasem wnioskodawca pracował do 2016 r., zaś stałą opiekę nad ojcem sprawuje od 2018 r. Nie występuje więc bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy nie podejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a koniecznością osobistego sprawowania opieki. Organ zwrócił uwagę, że wnioskodawca przychodzi codziennie do ojca (zamieszkuje osobno) około godziny 11.00, przywozi obiad, robi zakupy, wykupuje leki, chodzi z ojcem do lekarzy. Wykonuje czynności porządkowo-usługowe, nie wykraczające poza zwykłą pomoc. Takie czynności, nawet podejmowane codziennie, nie uniemożliwiają wykonywania pracy zawodowej, a zatem nie uzasadniają przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, rekompensującego utratę dochodu z pracy lub innych czynności zawodowych. Ponadto niepełnosprawność ojca istnieje od maja 2014 r., a zatem od ukończenia 85 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00