Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. III SA/Kr 910/19
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie: WSA Janusz Bociąga (spr.) WSA Halina Jakubiec po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 6 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 6 czerwca 2019 r. po rozpoznaniu zażalenia M. G. na postanowienie Wójta Gminy z dnia [...] 2019 r. (znak [...]) odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie o rozgraniczenie nieruchomości położonej w B, oznaczonej jako działka nr [...], z nieruchomością oznaczoną jako działka nr [...], działając na podstawie z art. 29 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne i art. 61 a w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 kpa utrzymało zaskarżone postanowienie w mocy.
Wójt Gminy odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o rozgraniczenie nieruchomości położonej w B, oznaczonej jako działka nr [...] z nieruchomością położoną w K, oznaczoną jako działka nr [...]. Wskazał, że z treści aktualnej mapy ewidencyjnej wynika, iż nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie sąsiadują ze sobą. Pomiędzy działką nr [...], a działką nr [...] znajduje się działka nr ew. [...] rozdzielająca ww. działki na całej długości. Natomiast zgodnie z przepisem art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne - rozgraniczeniu w miarę potrzeby podlegają granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Wskazał ponadto na przepisy prawa cywilnego, które stanowią, że rozgraniczenie gruntów dotyczy wyłącznie gruntów sąsiadujących ze sobą oraz w rozgraniczeniu mają obowiązek współdziałać właściciele tych gruntów.