Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Rz 607/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ WSA Piotr Godlewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M.C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 20 stycznia 2023 r.nr SKO.4161/76/2022 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości – skargę oddala –
Uzasadnienie
II SA/Rz 607/23
UZASADNIENIE
Wnioskiem z 24.01.2022 r. (data wpływu do organu) M.C. (dalej: "skarżąca") zwróciła się do Wójta Gminy [...] o rozgraniczenie nieruchomości oznaczonych jako działki nr [...] i [...] (droga gminna) w H.
Jako że działka nr [...] pozostaje w samoistnym władaniu Gminy [...], do załatwienia tej sprawy wyznaczony został przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie - Wójt Gminy [...].
Postanowieniem z dnia 7 listopada 2022 r. nr GP.6830.1.2022, działając na podstawie art. 61a i art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm. - dalej: "k.p.a."), Wójt Gminy [...] odmówił wszczęcia postępowania w sprawie rozgraniczenia działek nr [...], [...], [...], [...], [...] w miejscowości H.
W uzasadnieniu podniósł, że określenie przez skarżącą przedmiotu rozgraniczenia jako działek nr [...] i [...] oznacza, że zakres żądania dotyczy także punktów wspólnych działek nr [...] i [...] z działkami przylegającymi nr [...], [...] oraz [...]. Brak wskazania do rozgraniczenia działki skarżącej, oznaczonej nr [...] oznacza, że ustalanie granic tej działki nie jest przedmiotem jej żądania. Z akt sprawy nie wynika natomiast, aby skarżąca była właścicielem, użytkownikiem wieczystym, posiadaczem samoistnym lub aby posiadała jakiekolwiek inne prawa rzeczowe do nieruchomości wskazanych we wniosku. Wnioskodawczyni nie wskazała przepisu prawa, z którego wywodzi swoje uprawnienie do złożenia wniosku o rozgraniczenie, a samo zamieszkiwanie na działce nr [...] i korzystanie z drogi zlokalizowanej na działce nr [...] nie jest prawem rzeczowym do nieruchomości. Ponadto organ zauważył, że granica pomiędzy nieruchomościami wskazanymi we wniosku została ustalona pomiędzy ich właścicielami i nie istnieje spór co do przebiegu granicy. W opisywanej sprawie zachodzi po stronie wnioskodawczyni oczywisty brak przymiotu strony. Ponadto nie istnieje spór co do przedmiotu rozgraniczenia. W związku powyższym wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego nie jest dopuszczalne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right