Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. III SA/Gd 637/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2019 r. sprawy ze skargi H. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 5 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 16 kwietnia 2019 r. nr[...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej H. T. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 5 sierpnia 2019 r. o sygn. akt [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy 16 kwietnia 2019 r. nr [...] o odmowie przyznania H. T. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną siostrą - U. M. Jako podstawę materialnoprawną wydania zaskarżonej decyzji wskazano art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1 a, ust 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 2220, dalej powoływanej jako "u.ś.r.").

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia 16 kwietnia 2019 r. nr [...] organ I instancji odmówił przyznania H. T. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że H. T. w dniu 21 marca 2019 r. zwróciła się z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną siostrą U. M. Organ zaznaczył, że wnioskodawczyni jest uprawniona do pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego, zaś przed listopadem 2017 r. skarżąca nie ubiegała się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego związku niepodejmowaniem zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki nad niepełnosprawną siostrą. Osoba wymagająca opieki - U. M. ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, przy czym z orzeczenia wynika, iż nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 22 sierpnia 2017 r., czyli od 61-go roku życia. Nadto organ zaznaczył, że z treści wypisu lekarza orzecznika Komisji Lekarskiej KRUS z dnia 2 sierpnia 2003 r. wynika, że u siostry stwierdzono niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym od listopada 1999 r. U. M. nie ma dzieci, nie pozostaje w związku małżeńskim, jej rodzice nie żyją. Bezspornym w sprawie jest, że na H. T. ciąży względem siostry obowiązek alimentacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00