Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 października 2019 r., sygn. II SA/Po 583/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2019 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego; uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta [...] W. z dnia [...] 2019 r. nr [...]

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] maja 2019 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO,) po rozpoznaniu odwołania E. K. od decyzji Wójta [...] [...] z [...] kwietnia 2019 r. nr [...] odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na S. H., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Decyzję tę wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Na wniosek E. K. z [...] marca 2019 r. Wójt [...] [...], na podstawie art. 17, art. 17b, art. 20, art. 23 ust. 1 i 2, art. 24 ust. 1, 2 i 4, art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm. - u.ś.r.) odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na S. H..

W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że przyczyną odmowy przyznania świadczenia jest fakt, że niepełnosprawność S. H. powstała od 74-go roku życia, a ponadto małżonek S. H. - S. H. nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

E. K. w odwołaniu od tej decyzji podniosła, że jej matka S. H. ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności (decyzja z [...].07.2018 r.), jest osobą leżącą i porusza się jedynie na wózku inwalidzkim. Wskazała, że jej ojciec S. H. nie podoła w opiece nad swą żoną, gdyż sam skończył 80 lat i sam wymaga znacznej pomocy ze strony córki. Ponadto choruje przewlekle, często bywa w szpitalu i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (decyzja z [...].02.2016 r.). Odwołująca powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. sygn. K 38/13, w którym orzeczono, że art. 17 ust. 1b u.ś.r. jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji, ponieważ różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na moment powstania niepełnosprawności osoby podlegającej opiece. Dodała, że nie może podjąć zatrudnienia, gdyż całodobowo zajmuje się mamą. Przygotuje jej posiłki, podaje leki, dba o higienę osobistą, umawia i zawozi na wizyty lekarskie oraz rehabilituje. Wskazała, że całkowicie zaprzestała pracy w gospodarstwie rolnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00