Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 października 2019 r., sygn. II SA/Ol 534/19

Pomoc społeczna

 

Dnia 8 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2019 roku sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego R. S. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27 marca 2019 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]", działając z upoważnienia Wójta Gminy (dalej: organ pierwszej instancji), odmówił "[...]" (dalej: skarżący) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na siostrę "[...]".

W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z przepisem art. 17 ust. 5 pkt 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Z uwagi na to, że skarżący ma ustalone ostateczną decyzją z dnia 6 listopada 2018 r. prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad "[...]", na okres od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r., nie można było przyznać wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący zarzucił, że organ uniemożliwił mu dokonanie wyboru korzystniejszego świadczenia, co przewiduje art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który przy zbiegu uprawnień do świadczeń przewidzianych tą ustawą daje stronie prawo wyboru świadczenia. Wskazał, że dotychczasowe korzystanie ze specjalnego zasiłku opiekuńczego nie było jego wyborem, a koniecznością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00