Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 października 2019 r., sygn. III SA/Gd 543/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2019 r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 15 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 2 kwietnia 2019 r. nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 15 lipca 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 2 kwietnia 2019 r. o odmowie przyznania E.M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką A. Ł..

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Prezydent Miasta decyzją z dnia 2 kwietnia 2019 r. odmówił przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad A. Ł..

Jako podstawę prawną powyższej decyzji wskazano art. 130 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2018 r., poz. 2096), powoływanej dalej jako "k.p.a." oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2018 r. poz. 2220 ze zm.) powoływanej w dalszej części uzasadnienia także jako "u.ś.r." i "ustawa".

W uzasadnieniu organ I instancji ustalił, że A. Ł. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, przyznanym na stałe. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 16 lipca 2012 r., a daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. E.M. nie jest nigdzie zatrudniona, ani zarejestrowana jako bezrobotna i nie pobiera takich świadczeń jak renta, emerytura zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. E.M. starała się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, w związku z opieką nad matka A. Ł., którego nie dostała, ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego. Organ stwierdził, że w sprawie nie zostały spełnione przesłanki z art. 17 ust. 1 b ustawy, niepełnosprawność matki wnioskodawczyni powstałą bowiem w okresie późniejszym niż wymagany w tym przepisie, t.j po ukończeniu 25 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00