Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 września 2019 r., sygn. II SA/Gl 352/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2019 r. sprawy ze skarg D. R., E. Ś. na uchwałę Rady Gminy w Rędzinach z dnia 21 lutego 2019 r. nr 40/V/2019 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargi.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania Sądu są dwie skargi na uchwałę Rady Gminy Rędziny nr 40/V/2019 z dnia 21 lutego 2019 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Rędziny w miejscowości K. (dalej: plan, mpzp.), połączone do wspólnego rozpoznania Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z 13 maja 2019 r.

Pierwsza skarga, datowana na 22 marca 2019 r., została wniesiona przez D.R. (dalej: skarżący DR), który zarzucił naruszenie jego interesu prawnego poprzez nieuwzględnienie w postanowieniach planu już istniejących budynków oraz terenu z nim związanego.

Jak wyjaśnia w uzasadnieniu skargi, budynki są położone na działce nr 1 położonej przy ul. [...], w miejscowości K. i obecnie stanowią teren zieleni izolacyjnej. Nie jest to zgodne ze stanem faktycznym, gdyż budynki te istnieją i teren, na którym się znajdują nie może stanowić pasa zieleni dla pobliskiej firmy. Budynki zostały pominięte w mpzp mimo tego, iż znajdowały się tam w większości od lat 50 tzn. były użytkowane przed wejściem prawa budowlanego w 1974roku. W toku prac nad planem zagospodarowania przestrzennego skarżący informował organy Gminy (składając podania, przedstawiając mapy oraz w trakcie osobistych spotkań), iż jest wstanie uzyskać dowody w postaci zeznań świadków, którzy zamieszkiwali jego nieruchomość w latach 60, 70 oraz w postaci starych map lotniczych, na których większa niż obecnie część jego nieruchomości jest zabudowana. Zamierzał tym samym wykazać, że ujęcie budynków wraz z wyznaczeniem terenu przyległego jako budowlany jest jedynie odzwierciedleniem stanu faktycznego oraz sprostowaniem ze strony urzędu wcześniejszego naruszenia interesu prawnego. W trakcie prowadzonych prac planistycznych, uzyskał pisemne zapewnienie, iż wniesione uwagi zostaną uwzględnione. W przyjętym mpzp nie znalazło to jednak wyrazu. Podczas spotkania z Wójtem i Komisją został poinformowany, iż jego żądanie złożone jeszcze przed zatwierdzeniem uchwały nie zostanie uznane, gdyż pomimo wykrycia dużych nieprawidłowości dotyczących tego terenu i budynków na nim położonych (w starym planie tereny rolne oraz tereny zieleni izolacyjnej, natomiast w studium tereny przeznaczone pod zainwestowanie produkcyjno-inwestycyjne) nie zostaną uwzględnione, gdyż mogłoby to spowodować roszczenia wobec Gminy ze strony firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00