Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2019 r., sygn. II SA/Gl 599/19

Oświata

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2019 r. sprawy ze skargi L. J. na uchwałę Zarządu Województwa Śląskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Górnośląskiego w B. 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2) zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr [...] z [...] w sprawie odwołania Dyrektora Muzeum [...] w B., wydaną na podstawie art. 41 ust. 1 i ust. pkt 6 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2018 r., poz. 913 ze zm.), art. 70 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.) w związku z art. 15 ust. 1 i ust. 6 pkt 3 ustawy z 25 października 1991 r. o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r, poz. 1983 ze zm.) odwołał L. J. (dalej skarżący) ze stanowiska Dyrektora wskazanego Muzeum z dniem 28 lutego 2019 r. Zaznaczono, że odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia i zobowiązano byłego Dyrektora do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w czasie okresu wypowiedzenia, w pozostałym okresie zwalnia się z obowiązku świadczenia pracy.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na powyższą uchwałę wniósł pismem z 15 marca 2019 r. skarżący. W piśmie tym wskazał, że przedmiotowa uchwała pochodzi z [...] r. i wystąpił o stwierdzenie nieważności tej uchwały jako sprzecznej z prawem lub też o jej uchylenie, jak również o zasądzenie kosztów postępowania. W motywach skargi wskazano, że skarżący legitymuje się interesem prawnym w tym, aby zakwestionować legalność przedmiotowej uchwały, nadto podkreślono, że [...] wręczono skarżącemu pismo informujące o odwołaniu oraz o podjęciu tej uchwały. Skarżący zaznaczył, że do 13 marca 2019 r. pomimo podjętych starań nie otrzymał wskazanej uchwały, ani nie została mu ona okazana. Dodatkowo zaznaczył, że do 6 marca 2019 r. uchwała nie była umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. W jego ocenie uchwała ta jako akt indywidualny z zakresu administracji publicznej winna zawierać uzasadnienie prawne i faktyczne. Skarżący podkreślił, że jego odwołanie nastąpiło nie w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, lecz w oparciu o art. 15 ust. 6 ustawy o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej, który zawiera wymienione w sposób enumeratywny możliwe przyczyny odwołania, co wymaga wskazania przynajmniej jednej z nich i odwołania się do okoliczności faktycznych odpowiadających tej przyczynie. W końcowej części skargi podkreślił, że swoim postępowaniem nie dopuścił do powstania żadnej z przyczyn wymienionych we wskazanym powyżej przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00