Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 września 2019 r., sygn. II SA/Ol 518/19

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2019 r. sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie nadania statutu oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Rada Miejska w Elblągu, działając na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 1983 ze zm) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019r. poz. 506), podjęła 28 marca 2019r. uchwałę Nr IV/113/2019 w sprawie nadania statutu Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu (dalej: uchwała o Statucie). W § 1 zapisano, że nadaje się Statut Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do uchwały, w § 2 wskazano, że traci moc uchwała nr XX/411/2016 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 24 listopada 2016r. w sprawie nadania statutu Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. W § 3 zapisano, iż wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Elbląga, zaś w § 4 ustalono, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

2. Rozstrzygnięciem nadzorczym z [...] nr [...] Wojewoda (dalej: Wojewoda, organ nadzoru), na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2019r. poz. 506) dalej zwanej: u.s.g., stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z 28 marca 2019r. Nr IV/113/2019 w sprawie nadania statutu Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. W motywach uzasadnienia podano, że przyjęta uchwała o Statucie nie zawiera obligatoryjnych elementów wynikających z art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej jako: u.o.p.d.k.). W treści § 6 załącznika do ww. uchwały postanowiono, że dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Elbląga (dalej: Prezydent), w trybie i na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach. Nadto, w treści § 16 załącznika do Statutu zastrzeżono, że dyrektor Galerii EL, może powoływać kolegia doradcze dla realizacji konkretnego zadania. W ocenie organu nadzoru taka regulacja jest niewystarczająca i nie spełniająca wymogów poprawnej realizacji delegacji ustawowej. Wyjaśniono, że ustawodawca jednoznacznie wskazał aby statut, nadany uchwałą rady gminy, wskazywał jakie będą organy zarządzające i doradcze instytucji kultury oraz w jaki sposób będą one powoływane. Podkreślono, że sama ustawa przewiduje trzy tryby powołania dyrektora przez organizatora, dlatego też w założeniu ustawodawcy swoboda organu wykonawczego w wyborze sposobu ustawowego trybu powołania dyrektora została ograniczona na rzecz organu stanowiącego, a w konsekwencji - to statut tej instytucji winien rozstrzygać, który z dopuszczalnych trybów powołania organu zarządzającego instytucją będzie miał zastosowanie w konkretnym przypadku. Zawarcie w uchwale o Statucie niedookreślonej regulacji § 8, z której wynika, że Prezydent powołuje i odwołuje dyrektora "w trybie i na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach prawa", jest w istocie równoznaczne z brakiem określenia sposobu powołania organu zarządzającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00