Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Po 165/19

Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Asesor WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 28 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia [...] 2018 r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r., [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania K. G., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia [...] 2018 r., [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.

Wnioskiem z dnia 12 czerwca 2018 r. K. G. wystąpiła o ustalenie na jej rzecz prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną M. G.. Do wniosku załączyła orzeczenie o stopniu niepełnosprawności córki z dnia [...] 2016 r., [...] (k. 2 akt administracyjnych organu pierwszej instancji), z którego wynika, że została ona zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W samym zaświadczeniu spośród istotnych wskazań (co do regulacji prawnych w tej kwestii patrz niżej - uw. Sądu) zaznaczono tylko, że niepełnosprawna wymaga "konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji". Na podstawie dokumentacji przedłożonej z wnioskiem można ustalić, że K. G. działając w imieniu M. G. odwołała się od orzeczenia o niepełnosprawności i ostatecznie uzyskała korzystny wyrok Sądu Rejonowego [...] w P., którym zmieniono orzeczenie z dnia [...] 2016 r., [...] i następujące po nim orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie [...] z dnia [...] grudnia 2016 r., [...] w ten sposób, że ustalono, iż w stosunku do M. G. zachodzi "konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji" (k. 4 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00