Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 229/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski,, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia, decyzji w sprawie rozgraniczenia nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] r., nr [...] i in., wydaną na podstawie 151 § 1 pkt 1, art. 145 §1 pkt 5 oraz art. 150 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm. - dalej k.p.a.), odmówił uchylenia decyzji nr [...], [...], [...]z dnia [...] r. orzekającej o rozgraniczeniu nieruchomości ozn. nr 1, 2, 3 z działkami nr 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10 położonej przy ulicy [...] o obręb [...].

W uzasadnieniu podano m. in., że wobec niewniesienia przez żadną ze stron odwołania ww. decyzja w dniu [...]r. stała się ostateczna. W dniu [...]r. D.G. reprezentowana przez pełnomocnika złożyła wniosek o wznowienie postępowania zakończonego ww. ostateczną decyzją z dnia [...] r. o rozgraniczeniu. Prezydent Miasta S. wznowił postępowanie administracyjne w sprawie rozgraniczenia nieruchomości, celem zbadania istnienia przesłanki wznowieniowej z art. 145§ 1 pkt 5 k.p.a., tj. istotnych dla sprawy nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów istniejących w dniu wydania decyzji, a nieznanych organowi, który wydał decyzję. Ustalono, że w czynnościach ustalenia przebiegu granic uczestniczyła m. in. D. G. oraz G.G. (pkt 6 protokołu granicznego). Z dokumentów w sposób jednoznaczny wynika, że D. G. już w trakcie czynności wykonywanych w dniu [...]r. powzięła wątpliwości co do przebiegu okazanej granicy, a zatem była świadoma jej przebiegu w terenie. Postępowanie w sprawie ustalenia granic nie było czynnością jednorazową, lecz trwającą w dłuższym okresie, w którym zarówno strona, jak i jej syn mogli powiadomić nie tylko geodetę, ale także organ o stanie zdrowia skutkującym brakiem jej świadomości. Okoliczności te mogły być podniesione i udokumentowane w toku postępowania administracyjnego przez organem do daty wydania decyzji, co nastąpiło [...]r. lub w odwołaniu od tej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00