Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 marca 2019 r., sygn. II SA/Go 61/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant sekr. sąd. Magdalena Komar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Dnia 27 września 2017 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (określanego dalej jako PPIS) wpłynęło zgłoszenie J.Z. o podejrzeniu chorób zawodowych pod postacią: przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej i przewlekłego zapalenia ścięgna i jego pochewki, sporządzone na formularzu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 917 z późn. zm.) wraz z pismem przewodnim z dnia [...] września 2017 r. i dokumentacją medyczną.

W ww. piśmie J.Z. wyjaśniła, iż podstawą dokonania tego zgłoszenia były nowe dokumenty świadczące o istnieniu u niej chorób, tj.: przewlekłego zapalenia ścięgna i jego pochewki (poz. 19.1 wykazu chorób zawodowych, określonego w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych - t.j. Dz.U z 2013 r. poz. 1367 - określanego dalej jako r.ch.z.) oraz przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej - zespołu tenisisty (poz. 19.5 wykazu chorób zawodowych), z których wynika także potwierdzenie schorzeń, tj. zespołu cieśni nadgarstka oraz zmęczeniowego złamania kości palca III ręki prawej. Ww. podnosiła, że tego typu schorzenia z reguły są skutkiem warunków pracy polegających na wykonywaniu długotrwałe monotypowych czynności, wielokrotnie powtarzanych w czasie zmiany roboczej, które mogły powodować przeciążenie kończyn górnych i spowodować powstanie chorób układu ruchu, co tak zostało zakwalifikowane przez specjalistów w czasie badań na podstawie objawów i potwierdzone w czasie wizyt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00