Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2019 r., sygn. III SA/Gl 954/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi A GmbH na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, po rozpatrzeniu wniosku ,,A’’ w K. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, skarżąca) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (pytanie nr 1) oraz ustalenia miejsca opodatkowania usługi logistycznej oraz obowiązku wystawienia faktury zawierającej sformułowanie "odwrotne obciążenie" (pytanie nr 2) - stwierdził, że stanowiska Spółki są nieprawidłowe.
Wnioskodawca we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest Spółką z siedzibą w Niemczech, której głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż akcesoriów biżuteryjnych oraz odzieżowych. Spółka sprzedaje swoje akcesoria do różnych klientów na terytorium Europy. Wnioskodawca zawarł umowę z Kontrahentem - Spółką z o.o. z siedzibą w Polsce; czynnym podatnikiem VAT; świadczącym w ramach prowadzonej działalności m.in. usługi logistyczne, na którą składają się przepakowanie, oklejenie, magazynowanie oraz dostarczenie do odpowiednich miejsc towarów należących do klientów kontrahentów, wskazanych przez kontrahenta. Umowa, którą Wnioskodawca zawarł z Kontrahentem jest umową na stałą obsługę logistyczną (Umowa), w ramach której Kontrahent działa jako tzw. centrum dystrybucyjne Wnioskodawcy (usługa Kontrahenta ogranicza się do usługi logistycznej - Kontrahent nie pełni funkcji pośrednika na terenie Polski tzn. w ramach pełnionych przez siebie funkcji nie będzie poszukiwał klientów dla Wnioskodawcy). W skład usługi logistycznej świadczonej na podstawie Umowy przez Kontrahenta wchodzi również usługa magazynowa, obok przepakowania, oklejania i przygotowania towarów Wnioskodawcy do wysyłki do wyznaczonych przez Wnioskodawcę magazynów na terytorium Niemiec, czy też centrum dystrybucyjnego. Transport towarów do wyznaczonych miejsc organizowany jest przez Kontrahenta i wykonywany przez jego podwykonawców. Usługa magazynowa świadczona jest przez Kontrahenta w oparciu o magazyny, które Kontrahent wynajmuje od podmiotu trzeciego (niebędącego Wnioskodawcą). Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do dysponowania magazynami jak właściciel czy najemca. Wnioskodawca i jego przedstawiciele nie mają i nie będą mieli wstępu na teren magazynów wykorzystywanych przez Kontrahenta. W ramach usługi magazynowej Kontrahent nie ma prawa do zarządzania powierzchnią, w której przechowywane są i będą towary Kontrahenta oraz do decydowania o sposobie i miejscu składowaniu towarów na tej powierzchni. W związku z zawarciem Umowy z Kontrahentem, Wnioskodawca nie będzie zatrudniać na terytorium Polski pracowników, jak również nie będzie oddelegowywać swoich pracowników do wykonywania zadań na terytorium Polski. Usługa logistyczna wykonywana będzie przez Kontrahenta i jego personel. Wnioskodawca jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy o VAT.