Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 grudnia 2018 r., sygn. III SA/Gl 800/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant Specjalista Beata Mahlhofer, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2018 r. sprawy ze skargi "A" w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1 U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r., nr [...], Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - po rozpatrzeniu wniosku A (zwanej dalej: Wnioskodawcą lub Spółką) o wydanie interpretacji przepisów w podatku od towarów i usług w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Spółki na terytorium Polski, miejsca opodatkowania świadczeń Spółki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu przestawiono stan faktyczny i prawny sprawy. Wyjaśniono, że Spółka została utworzona i posiada siedzibę oraz zarząd w Brazylii oraz jest uznawana za rezydenta podatkowego w tym państwie, przy czym rozważa stałe rozszerzenie swojej działalności handlowej na sprzedaż [...] ("Produkty") z zapasów jakie Spółka może w przyszłości utrzymywać w Polsce (‘‘Polska Sprzedaż").
Wskazano, że w tym zakresie A będzie eksportować Produkty z Brazylii do Polski oraz, odpowiednio, dokonywać importu na terytorium Unii Europejskiej oraz odnośnej odprawy celnej tych Produktów. W przypadku powyższego eksportu Produktów z Brazylii A będzie zapewniać organizację transportu tych Produktów do Polski, zaś centrum obsługi klienta A wystawi niezbędne dokumenty dostawy i przewozowe (faktury proforma, specyfikację etc.) wymagane w celu prawidłowej realizacji oraz dokumentacji przewozu Produktów do Polski. Po dokonaniu przez A eksportu Produktów z Brazylii (oraz, odpowiednio, dokonaniu ich importu na terytorium Unii Europejskiej), poszczególne partie Produktów będą rozładowywane, odpowiednio zarządzane oraz przechowywane na terytorium Polski. Produkty składowane w Polsce będą następnie sprzedawane przez A bezpośrednio jej klientom ("Klienci"), posiadającym siedzibę w Polsce lub poza Polską (w lub poza granicami Unii Europejskiej).