Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 584/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant specjalista Julita Kula po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu [...] grudnia 2018 r. sprawy ze skargi A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2016 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...] w przedmiocie zmiany rozliczenia w zakresie podatku VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do lipca 2016 r., uchylił decyzję organu pierwszej instancji w całości i określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług: za styczeń 2016 r. w kwocie [...]zł, za luty 2016 r. w kwocie [...]zł, za marzec 2016 r. w kwocie [...]zł, za kwiecień 2016 r. w kwocie [...]zł, za maj 2016 r. w kwocie [...]zł, za czerwiec 2016 r. w kwocie [...]zł, za lipiec 2016 r. w kwocie [...]zł.
W wydanym rozstrzygnięciu organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, iż podatnik w kontrolowanym okresie prowadził działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych w zakresie przewozu paliwa. W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy ustalono, że spółka zawarła umowy na świadczenie usług z dwoma podmiotami, tj. V. oraz O. W związku z zawarciem umów z w/w podmiotami na świadczenie usług transportowych przy przewozach krajowych i międzynarodowych oraz przewozach samochodowych oleju napędowego, spółka wystawiała faktury VAT dokumentujące realizację usług stosując stawkę podatku VAT "npo/eu", tj. nie podlega opodatkowaniu.
Według organu pierwszej instancji, zgromadzony w trakcie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego materiał dowodowy w zakresie przewozu paliwa na zlecenie firm V. w okresie od stycznia do lipca 2016 r. potwierdził, że usługi udokumentowane fakturami wystawionymi na rzecz w/w firm faktycznie nie miały miejsca, bowiem w każdym przypadku faktycznym odbiorcą paliwa nie były podmioty zagraniczne (czeski i cypryjski) lecz polski podmiot, tj. S. s. c. Wystawienie zaś przez spółkę zakwestionowanych 38 faktur VAT na rzecz podmiotów zagranicznych, zamiast na faktycznych odbiorców paliwa spowodowało uniknięcie przez spółkę opodatkowania i zapłacenia podatku należnego VAT. Zatem, spółka w rozliczeniach podatku VAT za poszczególne miesiące 2016 r. w związku z błędnie zastosowaną stawką podatku VAT do świadczonych w kontrolowanym okresie usług transportowych, tj. działając z naruszeniem art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 28b ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 146 a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011r., poz. 1054 j.t. ze zm. oraz Dz. U. z 2016 r., poz. 710) dalej: "ustawa o VAT", zaniżyła podatek należny o łączną kwotę [...]zł.