Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Wa 1955/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska Sędziowie WSA Elżbieta Sobielarska WSA Gabriela Nowak (spr.) Protokolant starszy referent Justyna Kobylarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2019 r. w sprawie ze skargi D. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z 27 czerwca 2018 r. D. O. (Skarżąca), wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką C. O.

Decyzją z [...] lipca 2018 r. nr [...] Burmistrz [...] (Organ I instancji), odmówił przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu wskazał, że skarżąca posiada ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie decyzji z [...] października 2017 r. nr [...], a zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U z 2018 r. poz. 2220), powoływanej dalej jako "ustawa" jest to przesłanka do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto organ ustalił, że niepełnosprawność matki skarżącej istnieje od 74 - go roku życia, a więc powstała po 25 roku życia (art. 17 ust. 1b ustawy), co również stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Organ wskazał przy tym, że wyrokiem z 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 Trybunał Konstytucyjny co prawda orzekł, że art. 17 ust. 1b ww. ustawy jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP, jednakże fakt ten nie oznacza automatycznego usunięcia z ustawy kryterium wieku w którym powstała niepełnosprawność ani też nie kreuje nowego prawa do żądania świadczenia przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, jeżeli niepełnosprawność ich podopiecznych powstała już po okresie dzieciństwa. Dodatkowo organ wskazał, że oświadczenie skarżącej z 19 czerwca 2018 r., w sprawie rezygnacji z przyznanego specjalnego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na nabycie uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00