Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Bk 806/18
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński,, sędzia WSA Małgorzata Roleder, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 stycznia 2019 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. Ł. na postanowienie P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] października 2018 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia wstrzymującego prowadzenie wszelkich robót budowlanych oraz zobowiązującego do wykonania określonych czynności i złożenia dokumentów i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji oddala skargę
Uzasadnienie
Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B., na podstawie interwencji J. Ł., wszczął w dniu [...] czerwca 2018 r. z urzędu postępowanie w sprawie robót budowlanych w budynku obory drewnianej na działce nr geod. [...] w P. gm. Z., stanowiącym własność K. i J. L. W wyniku oględzin przeprowadzonych w dniu 30 lipca 2018 r. organ pierwszej instancji ustalił, że na przedmiotowej działce istnieje parterowy budynek konstrukcji drewnianej, niepodpiwniczony, na fundamencie kamiennym. Wewnątrz budynku znajdują się pomieszczenia składowe, poddasze jest użytkowe. W połaci dachu od strony działki o nr geod. [...] (własność inwestorów) znajdują się dwa okna typu Welux. Wymiary zewnętrzne budynku 12,90 x 5,45 m. Odległość od ogrodzenia z działką J. Ł. o nr geod. [...] - 1,47 m. Okapy wystają poza lico ściany 1,16 m od strony działki J. Ł. i 1,23 m od strony działki inwestorów. Nad wejściem wykonany jest daszek. Obiekt wyposażony jest w instalację elektryczną. Pierwotnie budynek był inwentarski.
Obecny w trakcie oględzin J. Ł. podał, że w budynku zostały wykonane następujące roboty budowlane: całość dachu została wymieniona - pokrycie i konstrukcja więźby, zwiększono kubaturę budynku przez podniesienie kalenicy i wydłużenie okapów, urządzono wejście do budynku od strony działki nr geod. [...], wstawiono 3 okna od strony działki inwestorów i 2 w szczycie na poddaszu też od strony działki inwestorów. Zlikwidowano 3 wejścia do obory od strony jego nieruchomości, wykonano posadzki, ściany działowe i pokoje dla turystów. Nie było podłóg, okien, ścian wewnętrznych, schodów, zwierzęta były na parterze. Na poddaszu można było poruszać się w pozycji klęczącej, na dole były trzy przegrody dla zwierząt. Pierwotnie przed przebudową obiekt był w złym stanie technicznym, z którego pozostały ściany i fundament.