Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 843/18
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 18 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski, Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.), , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej A w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. A. P.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji.
Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Ł., po rozpatrzeniu wniosku A Sp. z o.o., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami w parterach wraz z urządzeniami budowlanymi oraz budowie wjazdu/wyjazdu z ul. B przewidzianej do realizacji w Ł. przy ul. C 208, na działce nr ewid. 107 oraz na fragmencie działki drogowej nr ewid. 91/6 w obrębie [...].
Odwołanie od powyższej decyzji złożyła Spółdzielnia Mieszkaniowa "D" w Ł. (dalej jako: SM "D"), zarzucając jej błędne ustalenie zasad dostępu do drogi publicznej i infrastruktury ciepłowniczej, niewłaściwe wnioski z analizy urbanistycznej oraz nieadekwatne ustalenie miejsc postojowych.
W uzasadnieniu odwołania wskazano, że zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 z późn. zm.), powoływanej dalej jako: "u.p.z.p.", wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku, gdy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego. Wedle ust. 5 tego artykułu warunek powyższy uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem. Ciepłociąg znajduje się w odległości ok. 75 m od działki nr 107, zatem doprowadzenie go do przedmiotowej nieruchomości wymaga wykonania przedsięwzięcia na gruncie SM D. Po pierwsze, SM w żadnej formie nie udzielała zgody na korzystanie z prywatnych działek w celu prowadzenia ciepłociągu do działki nr 107. Po drugie, ciepłociąg powinien być objęty opisem działek i zaznaczony na załączniku graficznym decyzji, albowiem musi być przedmiotem przedsięwzięcia realizowanego przez inwestora wnioskującego o wydanie decyzji warunkach zabudowy lub gestora sieci. W ocenie SM należało zatem uznać, że wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w art. 61 ust. 1 powołanej ustawy, a sama decyzja jest obarczona wadą.