Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2018 r., sygn. II SA/Lu 795/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2018 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] sierpnia 2018 r., po rozpatrzeniu odwołania R. K. (dalej jako: skarżący), Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy C. z [...] lipca 2018 r. w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

W dniu [...] czerwca 2018 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawną ciotką M. J..

Z ustaleń organu wynika, że M. J. jest 89-letnią kobietą nieposiadającą własnych dzieci, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością do samodzielnej egzystencji. Jest osobą niedowidzącą, która ma zdiagnozowaną zaćmę.

Organ I instancji stwierdził, że osobami które mogą wnioskować o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z niepełnosprawnością M. J. jest rodzeństwo, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty. Skarżący nie jest spokrewniony w linii prostej z M. J., dlatego nie przysługuje mu wnioskowane świadczenie.

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, decyzją z [...] sierpnia 2018 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu

I instancji.

Kolegium powołało się na art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1952, ze zm.; dalej jako: u.ś.r.), dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego oraz na art. 128 Kodeksu rodzinnego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00