Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 46/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 20 października 2022 roku Nr SKO.ŚR./4111/1237/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie (dalej również: Kolegium, SKO) decyzją z dnia 20 października 2022 r., znak: SKO.ŚR/4111/1237/2022, wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm.; dalej powoływanej jako "k.p.a.") w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.; dalej powoływanej jako "u.ś.r."), po rozpatrzeniu odwołania M. W. (dalej jako: skarżący lub wnioskodawca) od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka z dnia 6 września 2022 r., znak: [...] o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką E. W., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W uzasadnieniu opisanej wyżej decyzji odmownej organ I instancji wskazał, że M. W. złożył 22 lipca 2022 r. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. Zdaniem organu, zebrany w sprawie z tego wniosku materiał dowodowy, a w szczególności orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 15 kwietnia 2002 r., nie pozwalał przyjąć, że E. W. spełniała wskazania, o których mowa w art. 17 ust. 1b u.ś.r. Posiadała ona co prawda orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, jednak orzeczenie to nie wskazywało terminu powstania niepełnosprawności. Organ stwierdził, że nie miał możliwości dowieść, że niepełnosprawność E. W. powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Stąd też organ uznał, że wnioskodawca nie mógł ubiegać się skutecznie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką, pomimo spełnienia pozostałych warunków określonych przez ustawodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00