Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 lipca 2018 r., sygn. III SAB/Gd 39/18

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. K. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w przedmiocie wydania zaświadczenia 1. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania zaświadczenia; 2. stwierdza, że Komendant Powiatowy Policji dopuścił się bezczynności; 3. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 4. oddala skargę w pozostałej części.

Uzasadnienie

W dniu 12 czerwca 2018 r. wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skarga M. K. (dalej jako - "skarżąca") na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w K. w przedmiocie wydania zaświadczenia.

W uzasadnieniu skargi, powołując się na złożone ponaglenie, skarżąca zarzuciła organowi bezczynność, względnie przewlekłe prowadzenie postępowania. Domagała się: zobowiązania organu do niezwłocznego ustalenia w żądanym zakresie treści możliwych świadectw i ich wydania; stwierdzenia, że organ dopuścił się bezczynności poprzez co najmniej dowolne działania i niezmierzające do załatwienia jej żądania z rażącym naruszeniem prawa; a ponadto przyznania pieniężnej w wysokości uznanej przez sąd jako rekompensatę za utrudnianie uzyskania zaświadczenia i jego wykorzystania dla toczących się i możliwych do wszczęcia spraw.

Jak wynika z akt sprawy w dniu 2 marca 2018 r. do Komendy Powiatowej Policji w K. wpłynęło pismo skarżącej z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w administracji oraz ustalenia treści możliwych do wydania zaświadczeń w sprawie działań i czynności organu ds. osobowych Policji w przedmiocie prawnie nakazanej ochrony funkcjonariusza Policji przed czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi, występującymi w warunkach służby czynnej skarżącej w Policji na stanowiskach patrolowo-interwencyjnych i wydania zaświadczeń, stwierdzających, że była objęta prawnie nakazanymi działaniami i czynnościami w zakresie BHP oraz prawnie nakazanymi badaniami i ochroną przed warunkami uciążliwości służby, uprawniającymi do prawa do urlopów dodatkowych, względnie, w razie braku stwierdzenia powyższych okoliczności, że skarżąca nie była objęta ww. ochroną. Skarżąca wskazała, że przedmiotowe zaświadczenie jest niezbędne do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za niedopełnienie prawnie nakazanych działań i czynności przez organ ds. osobowych Policji ochrony BHP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00