Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. II SA/Ke 1141/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2016r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Komendant Policji w Kielcach postanowieniem nr [...] z [...], po rozpatrzeniu zażalenia M.M. na postanowienie Komendanta Miejskiego Policji z [...] o odmowie wydania zaświadczenia żądanej treści, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. 127 § 2 kpa utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że 9 czerwca 2014 r. do Komendanta Miejskiego Policji wpłynął wniosek M.M. o wydanie zaświadczenia o pełnieniu służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. Następnie 14 lipca 2014 r. wnioskodawca złożył skargę na bezczynność organu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 30 października 2014 r. sygn. akt II SAB/Ke 38/14 zobowiązał Komendanta Powiatowego Policji do rozpoznania ww. wniosku. Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2015 r. sygn. akt I OSK 136/15 NSA oddalił skargę kasacyjną Komendanta Powiatowego Policji od powyższego rozstrzygnięcia.
Po przeprowadzeniu postępowania w sprawie, Komendant Powiatowy Policji wydał postanowienie opisane na wstępie. Rozpatrując odwołanie od tego postanowienia organ odwoławczy zgodnie z art. 136 kpa, zwrócił się do Naczelnika Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji o wskazanie, czy w latach 1989-1990 r. zostały w tym Wydziale odnotowane zdarzenia nadzwyczajne z udziałem M. M. Z udzielonej odpowiedzi wynikało, że dokumentacja za lata 1989-1990 została prawidłowo wybrakowana. Organ odwoławczy zwrócił się również do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu o przekazanie do Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji materiałów z postępowania przed Wojewódzką Komisją Lekarską, w którym wydano orzeczenie nr [...] z [...]. W odpowiedzi otrzymał kartę skierowania, świadectwo lekarskie, protokół powypadkowy oraz orzeczenie nr [...], z których wynikało, że zdarzenie, w którym doszło do uszkodzenia ciała wnioskującego miało miejsce 24 maja 1990 r. we W. w czasie rozgrzewki przed rozpoczęciem meczu piłki nożnej.