Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Wa 2543/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, sędzia WSA Monika Świercz (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Grażyna Dmitruk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi P.Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez P. sp. z o.o. (dalej "Skarżąca", "Spółka") jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2017 r. utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia [...] grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Skarżącej kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r.

Jak wynika z uzasadnienia ww. decyzji na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2015 r. przeprowadzono wobec Skarżącej postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r. Organ kontroli skarbowej stwierdził, iż Spółka nie miała prawa do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony oraz że wystawiła faktury sprzedaży VAT, które nie dokumentują rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych.

W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono bowiem, że Spółka oraz jej kontrahenci uczestniczyli w oszustwie podatkowym ("karuzeli podatkowej"), popełnionym w celu uchylania się od obowiązku podatkowego VAT, poprzez niezapłacenie podatku VAT należnego lub nieuprawnione domaganie się zwrotu podatku VAT, tj.: Spółka pełniąc rolę brokera odliczyła podatek VAT z "fikcyjnych faktur" nie odzwierciedlających faktycznych zdarzeń gospodarczych, z których podatek należny nie był zapłacony do budżetu państwa na wcześniejszych etapach obrotu. Towar, który Spółka jedynie fakturowo zakupywała od swoich kontrahentów tego samego dnia deklarowała w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw do podmiotów: T. s. r. o., W. GmbH, F. s.r.o. żądając zwrotu z budżetu państwa podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00