Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Wa 2597/17
Z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że w z tytułu konwersji wierzytelności po stronie podatnika powstanie przychód w wysokości wartości nominalnej akcji/udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci własnych wierzytelności pożyczkowych, czyli wartości nominalnej akcji/udziałów objętych za wkład niepieniężny dłużnika. Oznacza to, że jeżeli strona sprzeda akcje/udziały dłużnika nabyte w drodze konwersji wierzytelności, będzie miała prawo rozpoznać koszt podatkowy z tego tytułu. Jeżeli w zamian za wniesione na kapitał zakładowy dłużnika wierzytelności pożyczkowe podatnika wydane zostaną udziały dłużnika, należy uznać, że w momencie zbycia tych udziałów nabytych za wkład do kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu można zaliczyć wartość nominalną udziałów dłużnika objętych w drodze konwersji z dnia ich objęcia. Oznacza to, że konwersja wierzytelności na akcje stanowi aport, ponieważ ekonomicznie cel równoważny wniesieniu wierzytelności na kapitał zostaje osiągnięty, co wywołuje wszystkie skutki podatkowe właściwe dla aportu wierzytelności.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jarosław Trelka, sędzia WSA Anna Zaorska, Protokolant specjalista Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 kwietnia 2017 r. nr 1462-IPPB3.4510.24.2017.1.PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
[...] Bank Spółka Akcyjna (dalej "Bank") złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu w związku z otrzymaniem udziałów własnych pożyczkobiorcy.
Przedstawiając zdarzenie przyszłe Bank wyjaśnił, że głównym celem jego działalności jest świadczenie usług finansowych poprzez udzielanie kredytów bądź pożyczek oraz przyjmowanie lokat od swoich klientów. W sytuacji, gdy dłużnik zaprzestaje spłacać swój dług, Bank podejmuje działania przedwindykacyjne, windykacyjne oraz restrukturyzacyjne celem skutecznego wyegzekwowania niespłaconej wierzytelności. Bank, w ramach wyżej wymienionych działań restrukturyzacyjnych, w niektórych przypadkach ma zamiar przeprowadzić konwersję wierzytelności kredytowych, na kapitał dłużników w formie wkładu pieniężnego tj. poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności z tytułu objęcia akcji/udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym dłużnika. W następnej kolejności Bank planuje, że w niektórych przypadkach będzie dokonywał sprzedaży objętych w ten sposób aktywów na rzecz podmiotów trzecich.