Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II SA/Kr 1454/17
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz (spr.) Sędziowie: WSA Agnieszka Nawara-Dubiel WSA Beata Łomnicka Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] z dnia [...] września 2017 r., znak: [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniej funkcji urządzenia wodnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
M. A. poinformowała Wójta Gminy M. K. o zasypaniu rowu na działce nr ew. gr. [...] w m. [...]
Pismem z dnia 29 maja 2017 r. Wójt Gminy M. K. przekazał Staroście [...] według właściwości ww. wniosek.
Starosta [...] wszczął postępowanie w sprawie zasypania rowu na działce nr [...] w m. [...]. Po dokonaniu oględzin terenu, przeprowadzeniu rozprawy w dniu 27 czerwca 2017 r. oraz przeanalizowaniu materiałów dowodowych stwierdził, iż na działce nr ew. [...] w m. [...], będącej własnością M. A. oraz działce nr ew. [...] w m. [...] będącej własnością B. K. istnieje rów odwadniający. Przedmiotowy rów na działce nr ew. [...] stanowi ciąg rowu biorącego swój początek na działce nr ew. [...] i przebiega dalej w kierunku wschodnim. Jego zadaniem według zgodnych wyjaśnień stron i zeznań świadków jest odwodnienie obszaru, po którym przebiega. Istnienie przedmiotowego urządzenia wodnego potwierdza dokumentacja w postaci wypisu z rejestru gruntów i mapy zasadniczej zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w K., na których to istniejący rów oznaczony jest jako wody "W".
Nadto organ stwierdził, że w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z urządzeniem wodnym - rowem odwadniającym, który aktualnie na całej długości znajduje się w złym stanie technicznym ze względu na brak konserwacji oraz wykonane roboty ziemne (zasypanie). Z uwagi na zaniechanie robót związanych z jego utrzymaniem i konserwacją obecne parametry geometryczne rowu na obszarze działek o nr. ew. gr. [...] i [...] wynoszą: głębokość zmienna 10-15 cm i szerokość ok 40-50 cm. Oględziny w terenie wykazały, iż na działce nr ew. gr. [...] na odcinku ok. 8,10 m nastąpiło zasypanie rowu ziemią, przez co utracił on funkcję rowu odwadniającego i zdolność przepływową. Fakt zasypania rowu przez męża i ojca B. K. - właścicielki działki nr ew. gr. [...] potwierdziły zgodnie strony i świadkowie. Niedrożność przedmiotowego rowu powoduje niefunkcjonalność istniejącego systemu odwodnienia i w konsekwencji w okresie obfitych opadów podtapianie działki nr ew. [...]. Organ uznał, że czynnościami pozwalającymi na przywrócenie dotychczasowej funkcji istniejącego od wielu lat rowu będzie udrożnienie (odkopanie) zasypanego fragmentu, co wiąże się z usunięciem ziemi oraz udrożnieniem przepustu w celu umożliwienia swobodnego przepływu wód. Parametry "przywróconego" rowu określone w decyzji wynikają ze stanu faktycznego i wyjaśnień stron, pozwolą na swobodny przepływ wód w przedmiotowym urządzeniu wodnym.