Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Rz 298/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant specjalista Anna Zięba-Drymajło po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...]

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "Kolegium", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...], którą utrzymało w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...]odmawiającą przyznania A. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad ojcem.

Kolegium wyjaśniło, że niesporną i jednocześnie wyłączną przesłanką odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia było ustalenie przez organ I instancji, że data powstania niepełnosprawności nie odpowiada wymogom czasowym określony w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2017 r., poz. 1952; dalej: "u.ś.r."). Przepis ten wymaga, aby niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia. W toku postępowania odwoławczego Kolegium, w trybie art. 136 K.p.a. ustaliło, że niepełnosprawność ojca skarżącego powstała po 80 roku życia. Kolegium wskazało, że na datę orzekania przepis art. 17 ust. 1 b u.ś.r., mimo stwierdzenie jego niekonstytucyjności, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, nadal pozostaje w porządku prawnym. Z mocy zaś art. 6 i art. 7 Konstytucji RP organy administracji publicznej podczas orzekania związane są przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Wśród tak rozumianych źródeł prawa, wymienionych w art. 87 ust. 1 i 2 Konstytucji RP nie ma wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00