Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Po 7/18
Ulgi podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: referent stażysta Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za 2017 r. - tj. II i III raty uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
W dniu [...] listopada 2017 r. R. B. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy O. z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości II I III rata za 2017 r. wraz z odsetkami.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2017 r. R. B. zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy O. z prośbą o umorzenie II i III raty podatku od nieruchomości za 2017 r., motywując to trudną sytuacją finansową i zdrowotną. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ pierwszej instancji, powołując się na art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.; dalej: "Ordynacja podatkowa) podkreślił, że umorzenie zaległości podatkowej uzależnione jest od wystąpienia interesu publicznego lub ważnego interesu podatnika. Zaistnienie którejkolwiek z powyższych przesłanek nie nakłada jednak na organ obowiązku takiego umorzenia, a tylko zobowiązuje do rozważenia takiej możliwości.
Organ wskazał, że rozpatrywany wniosek dotyczył podatku od podatku od nieruchomości w miejscowości B., której R. B. jest właścicielem, ale nie mieszka tam ze względu na zły stan zabudowań. Mieszka natomiast u swojej matki I. B. na ul. [...]. M. [...] w O.. Wniosek o umorzenie podatniczka uzasadniła niskimi dochodami, złym stanem zdrowia, "nie korzystaniem od początku roku z pomocy społecznej", wydatkami związanymi z zakupem podręczników do szkoły ponadgimnazjalnej, koniecznością zakupu węgla na zimę, spłacaniem zobowiązań za J. G., zapłatą abonamentu RTV, kredytu konsolidacyjnego i kart kredytowych. W złożonym oświadczeniu majątkowym wskazała, że prowadzi gospodarstwo domowe, w skład którego wchodzą małoletnie córki: E. i K., a miesięczne wydatki na wodę, prąd, telefon, abonament RTV, spłatę kredytu, spłaty ratalne kart kredytowych, kurs dla córek, wydatki na ochronę zdrowia w zależności od potrzeby, koszty Internetu, spłaty ratalne za sprzęt gospodarstwa domowego, ogrzewanie mieszkania wynoszą ok. [...] zł.