Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 marca 2015 r., sygn. I SA/Po 314/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2015 r. sprawy ze skargi [...] D. Spółka Jawna Z. D., J. D., T. D. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za styczeń 2011 r. wraz z odsetkami I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy K. z dnia [...] Nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

I SA/Po 314/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] maja 2011r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy K. odmówił P. P. -U. - H. "X." Spółka Jawna - Z., J., T. D. (dalej zwanej spółką lub skarżącą) umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za miesiąc styczeń 2011 r. w kwocie [...] zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Jak wynika z uzasadnienia tej decyzji, spółka w podaniu z dnia [...] stycznia 2011 r. skierowanym do Burmistrza Miasta i Gminy K. zwróciła się z prośbą o umorzenie zaległego podatku od nieruchomości za miesiąc styczeń 2011 r. Jako uzasadnienie wniosku o umorzenie wskazano zmianę ustawy z dnia 17 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Skarżąca w swoim podaniu podniosła, że wprowadzone powyższą ustawą zmiany powodują zbyt radykalne zaostrzenie struktury zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. Do dnia 31.12.2010 r. status zakładu pracy chronionej uprawniał do korzystania z ulgi w podatku od nieruchomości. Powyższa nowelizacja wymusza na pracodawcach posiadających status zakładu pracy chronionej przeprowadzenie zmian w strukturze zatrudnienia poprzez zwiększenie wskaźnika zatrudnienia do minimum 30% osób niepełnosprawnych ze schorzeniami: niewidomi lub psychicznie chorzy albo upośledzeni umysłowo zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Spółka wystąpiła z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości, gdyż na chwilę obecną nie może wykazać w swojej strukturze zatrudnienia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wymaganego przez przepis art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00