Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Wr 652/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn, Protokolant: Asystent sędziego Marcin Jarecki, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi W. Zakładów Koksowniczych "[...]" S.A. z siedzibą w W. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało na skutek dokonanego w dniu 14 grudnia 2016 r. przez H. O. - wdowę po J. O. ( zwaną dalej: uczestnikiem postępowania ) zgłoszenia podejrzenia u jej zmarłego męża choroby zawodowej: nowotworu złośliwego płuc , powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u. ludzi (poz. 17.1) .

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. przeprowadził dochodzenie epidemiologiczne, którego celem było ustalenie i ocena narażenia zawodowego zmarłego pana J. O. w A S.A. Organ I instancji ustalił ,że J. O. ( ur. dnia [...] r., zm. w dniu [...] r.) pracował w latach od dnia 1 lutego 1965 r. do 5 lutego 1983 r. w Zakładach [...] w W. - Zakład Nr [...] (obecnie następcą prawnym są A S.A. w W.) na stanowisku ślusarza brygady remontowej piecowni, ślusarza zmianowego, ślusarza remontowego urządzeń hutniczych oddziału smołowni w narażeniu na czynniki o działaniu rakotwórczym - substancje smoliste zawierające WWA.

Dokumentacja medyczna zmarłego J. O. była przedmiotem analizy w D. Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy we W. - Oddział w W., który w dniu [...] 2017 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o rozpoznaniu choroby zawodowej pośmiertne - nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy uznanych za rakotwórcze u ludzi: rak płuca prawego (poz. 17.1) u zmarłego. W uzasadnieniu powyższego orzeczenia podano: "Z dostarczonej przez PPIS dokumentacji wynika, że od lutego 2016 r. podejrzewano u pana J. O. guza wnęki płuca prawego, radiologicznie stwierdzono guzowate poszerzenie wnęki prawej - guz o wymiarach 4,5x5 cm (na podstawie Karty diagnostyki i leczenia onkologicznego wydanej przez lekarza POZ K. B. w dniu 03.02.2016 r. NZOZ B w W.). W ambulatoryjnie wykonanym TK [tomografia komputerowa - wyj. organu] klatki piersiowej w dniu 16 lutego 2016 r. uwidoczniono masę guzowatą w zakresie prawego górnego płata o wymiarze 4,8x3,4x4,8 cm przylegającą do opłucnej śródpiersiowej i miejscowo naciekającą śródpiersie. W dniach 1 marca- 6 marca 2016 r. pacjent był hospitalizowany w Oddziale Pulmonologicznym [...] Szpitala im. S. w W. celem poszerzenia dalszej diagnostyki specjalistycznej. W bronchoskopii wykonanej 3 marca 2016 r. stwierdzono obecność egzofitycznego nacieku w obrębie prawego oskrzela prawie całkowicie zamykającego światło. W badaniu histopatologicznym wycinka oskrzela rozpoznano raka niedrobnokomórkowego ze wskazaniem na raka płaskonabłonkowego, w cytologii (wymaz szczoteczkowy nasięku egzofitycznego) uwidoczniono również komórki raka. Z. uwagi na stopień zaawansowania choroby pacjent został zdyskwalifikowany z zabiegu torakochirurgicznego. We wrześniu 2016 r. w kontrolnym TK klatki piersiowej stwierdzono zmiany przerzutowe w obu płucach i nadnerczach, w dniu [...], J. O. zmarł w [...] w W., jako przyczynę zgonu wyjściową wpisano raka płuca prawego. Dokonano oceny dokumentacji. Do procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym należą procesy związane z narażeniem na działanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych obecnych w sadzy, smołach i pakach węglowych. Związki te mogą powodować między innymi raka płuca, który stwierdzono u pacjenta. Okres latencji nowotworu w przypadku WWA wynosi 20-30 lat. Pan J. O. narażony był na WWA obecne w procesie produkcji koksu w latach 1965-1983, a nowotwór złośliwy płuca prawego rozpoznano w 2016 r. co jest zgodne z okresem latencji. Mając na uwadze powyższe, istnieją podstawy do rozpoznania choroby zawodowej: rak płuca prawego poz. 17 pkt 1."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00