Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. II SA/Sz 806/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 lutego 2016 r. sprawy ze skargi H. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

H.J. wystąpiła ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] r. o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej.

Wyłaniający się z treści ww. decyzji stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie w związku z wpłynięciem zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej u H. J., tj. przewlekłej choroby układu ruchowego - [...], wskazanej w poz. 19 pkt 1 w wykazie chorób zawodowych, określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

W toku postępowania sporządzono wywiad zawodowy wykonywania przez stronę pracy oraz zebrano inne informacje konieczne, które zostały wpisane do karty oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej. Strona dołączyła świadectwo pracy i karty informacyjne leczenia szpitalnego.

Następnie H. J. została przebadana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy (WOMP) w S., który w orzeczeniu z dnia [...] r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania u niej choroby zawodowej - [...]. W oparciu o wykonane badania obrazowe oraz objawy kliniczne w poradni chirurgii ręki, lekarz rozpoznał u strony chorobę [...]. Przyczyną tej choroby są czynności zawodowe, w których powtarza się mocny chwyt połączony z odwodzeniem ręki. Wśród szczególnie narażonych na omawianą patologię, poza stolarzami i praczkami, wymienia się także kowali, ślusarzy, kamieniarzy, rzeźników, krawcowe, prasowaczki, stenotypistki, stenografistki. Na podstawie opisu czynności zawodowych podanych przez stronę, lekarz uznał, iż trudno bezspornie stwierdzić, że badana wykonywała opisane powyżej ruchy ręką. Obsługa klawiatury i myszki komputera wiąże się z koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów palców i w stawach nadgarstkowych. Istnieją ograniczone dowody na związek przyczynowo - skutkowy między pracą przy komputerze, a wystąpieniem zapalenia ścięgien w okolicy nadgarstka, czy zespołów bólowych szyi. Pacjentka przez około 34 lata wykonywała różnorodne prace biurowe z wykorzystaniem komputera. Analizując narażenie zawodowe nie udało się jednak wykazać z przeważającym prawdopodobieństwem, że rozpoznana u strony choroba ma etiologię zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00