Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Op 553/17

Prawo miejscowe; Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi Gminy Jemielnica na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 29 września 2017 r., nr IN.I.743.83.2017.AD w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze.

Uzasadnienie

Rada Gminy Jemielnica podjęła w dniu 29 sierpnia 2017 r. uchwałę Nr XXX/209/17 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Barut, w Gminie Jemielnica dla części działki nr 280.

W dniu 31 sierpnia 2017 r. uchwała ta wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych wpłynęła do Wojewody Opolskiego jako organu nadzoru. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, organ nadzoru pismem z 22 września 2017 r. zawiadomił Przewodniczącego Rady Gminy Jemielnica o wszczęciu z urzędu postępowania nadzorczego, zarzucając, iż nieuzyskano zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów objętych uchwałą (oznaczone symbolem R), odmienne przeznaczenie terenów niż przewidziane w studium (zieleń leśna ZL), brak zamieszczenia w podstawie prawnej uchwały art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W piśmie z dnia 26 września 2017 r. Zastępca Wójta Gminy Jemielnica przedstawił wyjaśnienia odnośnie do zarzutów sformułowanych przez organ nadzoru w ww. zawiadomieniu. Podniósł, że nieruchomość objęta uchwałą stanowi działkę rolną klasy VI, która nie podlega wymogowi uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze lub nieleśne, zaś ustalenia przyjętego planu utrzymują jedynie funkcję wynikającą z ewidencji gruntów. Ponadto wskazał, że ustalenia studium dopuszczają utrzymanie na danym terenie funkcji dotychczasowych występujących przed dniem uchwalenia studium. Funkcję leśną na przedmiotowym obszarze wprowadzono w studium przyjętym uchwałą Nr VIII/51/07 z 2007 r., jednak nigdy nie prowadzono tu gospodarki leśnej. W planie miejscowym z 2001 r. obowiązującym dla części działki nr 280, przed uchwaleniem studium wprowadzającym funkcje leśne, przeznaczenie działki stanowiła funkcja rolna, oznaczona symbolem RP - grunty rolne. Natomiast brak powołania się w treści uchwały na art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie stanowi - w okolicznościach sprawy - istotnego naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00