Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 września 2016 r., sygn. II SA/Łd 453/16

 

Dnia 6 września 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Anna Stępień (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, , Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Łyżwa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2016 roku sprawy ze skargi Gminy Oporów na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego z dnia 28 kwietnia 2016 r. nr PNK-I.4131.216.2016 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 28 kwietnia 2016 r. Wojewoda Łódzki, działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.

o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 446) - dalej w skrócie "u.s.g.",

w związku z art. 28 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 199 ze zm.) - dalej w skrócie "u.p.z.p.", stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Oporów Nr XVI/71/2016 z dnia 24 marca 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oporów dla obszaru obejmującego części sołectw: Skórzewa, Stanisławów, Mnich-Ośrodek, Jurków Drugi, Kurów-Wieś, Janów, Jastrzębia, Świechów, Wola Owsiana, Golędzkie, Kamienna, Wola Prosperowa, Szczyt, Podgajew, Mnich-Południe, Samogoszcz, Wólka-Lizigódź w gminie Oporów, w całości.

Motywując podjęte rozstrzygnięcie organ nadzoru stwierdził, że wspomniana uchwała istotnie narusza prawo, to jest art. 15 ust. 3 pkt 3a u.p.z.p., zgodnie z którym wyznaczając w planie miejscowym granice terenów pod budowę urządzeń, o których mowa w art. 10 ust. 2a u.p.z.p., należy określić granice ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie, zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu oraz występowaniem znaczącego oddziaływania tych urządzeń na środowisko. Według Wojewody, biorąc pod uwagę zapisy planu miejscowego oraz prognozy oddziaływania na środowisko, uciążliwość generowana przez wiatraki nie zamyka się w strefach ochronnych od terenów oznaczonych w planie symbolem EW (urządzenia elektroenergetyczne wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii - elektrownie wiatrowe). Z materiałów dołączonych do prognozy oddziaływania na środowisko sporządzonej na potrzeby niniejszego planu, na podstawie zasięgu izofony 40 dB oraz 45 dB od wyznaczonych w planie terenów o symbolu EW wynika, że część stref związanych z ograniczeniami w zabudowie i zagospodarowaniu terenu znajduje się poza obszarem objętym niniejszym planem miejscowym, w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00