Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Gd 639/17
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi W. T. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 10 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
W. T. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 10 lipca 2017 r., nr [..], utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 5 maja 2017 r., którą nakazano K. P., R.P.i W. T. rozebranie, będącego przedmiotem ich współwłasności, nieużytkowanego dwupiętrowego budynku oficyny, zlokalizowanego na terenie działki nr [..], w granicy z działkami sąsiednimi nr [..] i [..], obręb ewidencyjny [..], w mieście K. oraz uporządkowanie terenu w określonych terminach, a także doprowadzenie istniejących ścian w granicach z działkami nr [..] z sąsiednimi działkami nr [..] i [..] obręb [..], które po dokonanej rozbiórce stanowić będą ściany zewnętrzne, do stanu zgodnego z obowiązującymi warunkami technicznymi dla przegród konstrukcyjnych zewnętrznych oddzielenia p-poż.
Zaskarżoną decyzję podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 20 lutego 2017 r., po przeprowadzeniu kontroli na terenie działki nr [..], obręb [..] w K., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego budynku oficyny zlokalizowanego na ww. terenie. W trakcie oględzin organ ustalił bowiem, że budynek oficyny, przylegający do posadowionego na tej działce budynku mieszkalno-handlowego, jest nieużytkowany i znajduje się w złym stanie technicznym. Dodatkowo, stwierdzając zagrożenie bezpieczeństwa organ w trakcie kontroli nakazał zamknięcie wejścia na podwórze (poza tunelem od strony ul. K.), rozebranie w trybie pilnym elementów luźnych stwarzających zagrożenie na ostatniej kondygnacji, łącznie z dachem oraz częścią ściany od strony podwórza na odcinku do drugiego okna, a także posprzątanie (usunięcie) luźnych elementów stropów (belek i odeskowania).