Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Lu 63/20
Budowlane prawo
21 sierpnia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2019 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy nałożenia obowiązku wykonania robót rozbiórkowych oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] grudnia 2019 r., znak: [...], [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: WINB), po rozpatrzeniu odwołania R. S. (dalej: skarżący), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krasnymstawie (dalej: PINB) z [...] września 2019 r., znak: [...], o odmowie nałożenia na G. D. (dalej: inwestorka) obowiązku wykonania robót rozbiórkowych budynku mieszkalnego w części usytuowanej na działce nr [...] przy ul. [...] w G. .
Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach sprawy.
[...] września 2014 r. PINB wszczął, na wniosek skarżącego, postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego nieużytkowanego budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce nr [...] położonej w G. . We wniosku tym skarżący zwrócił się o podjęcie działań w celu zapobiegnięcia zawaleniu się połowy domu, która jest częścią budynku usytuowanego na działkach nr [...]
PINB ustalił, że budynek przy ul. [...] w G. usytuowany jest na dwóch działkach. Połowa budynku znajduje się na działce nr [...] stanowiącej własność skarżącego i jest użytkowana jako lokal mieszkalny, natomiast druga połowa znajdująca się na działce nr [...] stanowi własność inwestorki i jest użytkowana jako pomieszczenie gospodarcze. Część zlokalizowana na działce nr [...] stanowi niepodpiwniczony parterowy budynek mieszkalny o konstrukcji drewnianej, na częściowo otynkowanej podmurówce z cegły pełnej, z dachem dwuspadowym o konstrukcji drewnianej, krytym eternitem falistym. Budynek nie posiada tynków zewnętrznych, natomiast wewnątrz budynku ściany drewniane i sufity posiadają tynk na matach z trzciny.