Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. II SA/Kr 1699/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa (spr.) Sędziowie : WSA Magda Froncisz WSA Paweł Darmoń Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2015 r. sprawy ze skargi R. J. na decyzję Nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 26 września 2014 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy zmiany ostatecznej decyzji skargę oddala
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu [...] decyzją nr [...] z dnia 28 marca 2014r. znak: [...] , odmówił zmiany ostatecznej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla powiatu [...] w K. Nr [...] znak: [...] z dnia 29.11.2011r., zmieniającej w zakresie terminu ostateczną decyzję PINB Nr [...] znak: [...] z dnia 18.11.2010 r., nakazującą inwestorom: A. i K.S. wykonanie rozbiórki niewykończonego budynku mieszkalnego, który nie nadaje się do remontu ani odbudowy, położonego na działce nr [...] w B. , gmina M. oraz uporządkowanie terenu po rozbiórce.
W uzasadnieniu organ I instancji odniósł się do postępowań prowadzonych w stosunku do przedmiotowego obiektu budowlanego, a następnie opisał przebieg postępowania w sprawie. Następnie PINB powołał się na przepis art. 155 kpa i wskazał, że decyzja wydawana na jego podstawie zapada po rozważeniu przesłanek interesu społecznego oraz słusznego interesu strony. W ocenie PINB brak było podstaw do stwierdzenia, że istnieją okoliczności przemawiające za uwzględnieniem wniosku i wyznaczeniem dłuższego terminu rozbiórki przedmiotowego obiektu budowlanego. Organ wskazał, że odmowa zmiany ostatecznej decyzji PINB jest spowodowana brakiem podjęcia jakichkolwiek działań przez Państwo S. w zakresie wykonania rozbiórki przedmiotowego obiektu budowlanego. Ponadto teren działki nie jest zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych, a czynne osuwisko stwarza realne zagrożenie dla użytkowników działki nr [...] w B. , co powoduje, iż kolejne przedłużenie terminu jest sprzeczne z interesem społecznym i konieczne jest wydanie decyzji o odmowie zamiany decyzji w zakresie terminu wykonania nałożonego obowiązku.