Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 września 2017 r., sygn. I SA/Rz 231/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Grzegorz Panek WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2017 r. spraw ze skarg B. G. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lutego 2017 r. - nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2009 roku, - nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2009 roku oddala skargi.

Uzasadnienie

Przedmiotem skarg B. G. są decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. (dalej DIS) z dnia [...] lutego 2017 r.;

1) nr [...] w sprawie podatku od towarów i usług za marzec 2009 r.,

2) nr [...] w sprawie podatku od towarów i usług za kwiecień 2009 r.

1) Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w R. (dalej DUKS), określił B. G. w podatku od towarów i usług za marzec 2009 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na miesiąc następny w wysokości 17.088,00 zł.

Weryfikacja rozliczenia za analizowany okres spowodowana była ustaleniami dokonanymi przez organ kontroli skarbowej w trakcie przeprowadzonego u podatnika, postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za marzec i kwiecień 2009 r. Uwzględniając te ustalenia DUKS uznał, że faktury VAT, wystawione w 2009 r. na rzecz C. B. G. przez G. sp. z o.o. (dalej G.), nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży żelazostopów i usług transportowych. Stwierdzono, iż G. nie dysponowała nigdy towarem zafakturowanym na rzecz C. B. G. S. W., gdyż nigdy go nie zakupiła i nie uczestniczyła w rzeczywistym handlu żelazostopami, a jedynie pozorowała działania w tym zakresie. W związku z tym w rozliczeniu podatku od towarów i usług za marzec 2009 r., z uwagi na fikcyjność zarówno faktury z dnia 16 lutego 2009 r. nr [...] (mającej dokumentować zakup żelazomanganu FeMn HC granulacja 10-80 mm opakowanie: big-bagi 1 tonowe), uwzględnionej przez podatnika w rozliczeniu za luty 2009 r., jak i korekty do tej faktury z dnia 6 marca 2009 r. nr [...], stwierdzono zaniżenie podatku naliczonego. W konsekwencji stwierdzono, że ewidencja nabyć VAT prowadzona przez podatnika za marzec 2009 r. jest nierzetelna w części zapisów dotyczących ujęcia spornej faktury korekty VAT wystawionej na rzecz strony przez G., w rezultacie nie uznano ewidencji nabyć za marzec 2009 r. za dowód tego, co wynika z zawartych w niej zapisów - w części dotyczącej stwierdzonych nieprawidłowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00