Karty paliwowe – problemy z odliczaniem podatku
Interpretacja ogólna MF z 15 lutego 2021 r. nie rozwiązała problemów podatników korzystających z kart paliwowych wystawianych przez pośredników. Zawiera jedynie pewne wskazówki przyjęcia, że dana transakcja powinna być traktowana jako usługa finansowa, a nie dostawa paliwa. Zasadniczo nabywca paliwa otrzymujący faktury od pośrednika nie powinien odliczać z nich VAT, jeżeli jest pewny, że faktury de facto nie dokumentują dostawy paliwa, a usługę finansową zwolnioną z VAT. Jeżeli jednak działa w dobrej wierze, ma prawo odliczyć VAT z otrzymanej faktury, a skorygować ją dopiero po otrzymaniu korekty od pośrednika. Można tak wnioskować z wyroku TSUE z 18 marca 2021 r. w sprawie C-48/20.
15 lutego 2021 r. Minister Finansów wydał długo oczekiwaną przez podatników interpretację ogólną w zakresie kwalifikowania dla celów podatku VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych (sygn. PT9.8101.3.2020., Dz.Urz. z 17 lutego 2021 r. poz. 13).
Tytuł interpretacji jest nieco mylący „w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku od towarów i usług transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowanych w modelu trójstronnym jako dostawy towarów albo świadczenia usług”. Interpretacja bowiem w praktyce niczego w tym zakresie nie wyjaśnia.
Stosownie do art. 14a § 1a ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja ogólna powinna zawierać w szczególności:
1) opis zagadnienia, w związku z którym jest dokonywana interpretacja przepisów prawa podatkowego;
2) wyjaśnienie zakresu oraz sposobu stosowania interpretowanych przepisów prawa podatkowego do opisanego zagadnienia wraz z uzasadnieniem prawnym.
O ile interpretacja zawiera „opis zagadnienia”, to dających się zastosować w praktyce „wyjaśnień zakresu oraz sposobu stosowania interpretowanych przepisów prawa” trudno się doszukać.
W myśl założeń ustawodawcy dokonywanie interpretacji ogólnej i wydawanie objaśnień podatkowych powinno kształtować prawidłową wykładnię prawa podatkowego i ujednolicać w tym zakresie praktykę stosowania prawa przez organy podatkowe. Niestety, interpretacja w tym nie pomoże.