Wyrok WSA w Lublinie z dnia 1 września 2017 r., sygn. I SA/Lu 346/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 1 września 2017 r. sprawy ze skargi Wytwórni M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do listopada 2012 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. Dyrektor Izby Skarbowej w [...] (organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania firma A od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r. zmieniającej rozliczenie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do listopada 2012 r. utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.
Podstawą wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia były nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego. Organ I instancji ustalił, że w dniu [...] marca 2012 r. pomiędzy firma A a firma B mającą świadczyć usługę tzw. "outsourcingu personalnego" doszło do zawarcia "umowy-porozumienia między zakładami" stanowiącej formalną podstawę przekazania załogi pracowniczej w trybie art. 23' k.p., na mocy której z dniem [...] marca 2012 r. firma A. miała przekazać, a firma B przejąć wszystkich pracowników wymienionych w załączonym do umowy wykazie (łącznie 74 osoby), na warunkach identycznych, jakie mieli u dotychczasowego pracodawcy ( usługobiorcy) do dnia [...] lutego 2012 r. bez szkody dla nich. W tym samym dniu strona zawarła ze spółką firma B również umowę o świadczenie usług na mocy, której strona (jako usługobiorca ) zleciła spółce firma B (jako "usługodawcy") wykonanie zadań będących przedmiotem jej działalności, polegających na wykonaniu zadań z zakresu produkcji, magazynowania, marketingu, usług menadżerskich, usług handlowych, prac remontowo-budowlanych, logistyki, kadr i plac, przy czym w realizacji tych usług usługodawca miał się posługiwać wyłącznie osobami ( zwanymi wykonawcami), którymi były osoby zatrudnione w firma A do końca lutego 2012 r. i formalnie przejęte przez spółkę firma B od [...] marca 2012 r. Ponadto, w ramach umowy, strona była zobowiązania w celu realizacji usług, udostępniać wykonawcom sprzęt niezbędny na danym stanowisku pracy oraz zapewnić stały dostęp do pomieszczeń socjalnych.