Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2017 r., sygn. II SA/Gl 645/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2017 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki budowli 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta G. (dalej: PINB) decyzją z dnia [...] r., znak: [...], nakazał J. K. i M. C. - K. (dalej: strony) rozbiórkę płyty balkonowej oraz zamurowowanie drzwi balkonowych w budynku przy ul.[...] w G.

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że pismem z dnia 24 marca 2009 r. Prezes Zarządu "A" Sp. z o.o. wystąpił do PINB o interwencję w sprawie samowolnie wykonanych otworów okiennych, między innymi w lokalu nr [...] przy ul. [...], gdzie wykonana została również płyta balkonowa.

Zawiadomieniem z dnia [...] r. PINB poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wykonania robót budowlanych polegających na przebudowie - wykuciu otworu okiennego oraz wykonaniu płyty balkonowej w mieszkaniu nr [...] w tym budynku na podstawie decyzji Prezydenta Miasta G. nr [...] z dnia [...] r. oraz nr [...] z dnia [...] r.

W dniu [...] r. przeprowadzone zostały oględziny, podczas których ustalono, że "W pokoju mieszkalnym lokalu znajdującym się w części mieszkania sąsiadującej z ulicą [...] stwierdzono istnienie okna w ścianie budynku zlokalizowanej w granicy działki nieruchomości połączonego z drzwiami balkonowymi prowadzącymi na wspornikowo osadzony w ścianie zewnętrznej jw. balkon. Okno ma wymiary 140 x 185 cm, natomiast zintegrowane z nim drzwi balkonowe wymiary 80 x 265 cm. Parapet okna znajduje się na wysokości 82 cm. Otwory w ścianie zewnętrznej tak jak i balkon wykonane zostały na przełomie lat 80tych i 90tych XX w. na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (w aktach sprawy). W sąsiednim pokoju mieszkalnym znajdującym się w części mieszkania położonej po stronie podwórza, stwierdzono także istnienie okna o wym. 122 x 220 cm i parapetu wewnątrz na poziomie 68 cm powyżej podłogi, zlokalizowanego w ścianie budynku usytuowanego na granicy działek [...] i [...] (obr.ew. [...]). Zgodnie z oświadczeniem M. C. - K. okno powstało w okresie budowy budynku przy ul. [...]. Pokój jw. posiada także drugie pełnowymiarowe okno w narożu, wychodzące na tyły nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00