Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Lu 383/17
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi J.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia [...] r., znak: [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. G. 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 24 stycznia 2017 r., znak: [...], po rozpoznaniu odwołania J. G. (dalej: skarżący) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia 29 listopada 2016 r., znak: [...], o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego i przekazaniu sprawy z urzędu do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w J. L..
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że w sprawie nie doszło do zawarcia ugody pomiędzy A. C., M. K. i G. G. - współwłaścicielami działki nr [...] w [...] oraz skarżącym - właścicielem działki nr [...] w [...]. W tej sytuacji organ pierwszej instancji, zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1629 ze zm.; dalej: u.p.g.k.), miał obowiązek wydania decyzji o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy z urzędu do rozpatrzenia sądowi powszechnemu.