Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 maja 2017 r., sygn. II SA/Gl 1060/16

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2017 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 marca 2014 r. D. P. zawiadomiła Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w D. o zapaleniu się smoły w przewodzie kominowym użytkowanym przez D. W. w budynku przy ul. [...] w D. Zdaniem wnioskodawczyni nieszczelny komin powoduje zagrożenie dla użytkowników budynku.

Na podstawie Księgi Wieczystej numer [...] ustalono, że współwłaścicielką w części 505/1000 budynku jest D. P., zaś współwłaścicielką w części 495/1000 budynku jest D. W..

Z przeprowadzonych w dniu 17 kwietnia 2014 r. przez organ pierwszej instancji czynności kontrolnych wynika, że do przewodu kominowego dymowego podłączony był kocioł centralnego ogrzewania opalany paliwem stałym, który znajdował się w kotłowni, umieszczonej w piwnicy. W kotłowni znajduje się też przewód wentylacyjny. Na parterze i na pierwszym piętrze stwierdzono liczne pęknięcia tynku. Na tynku komina znajdują się ślady koloru brązowego, wskazujące na to, że spomiędzy spoin wydobywa się dym lub substancje smołopodobne. Na poddaszu komin wybudowany został z cegieł na zaprawie, która wykazuje zużycie biologiczne. Do protokołu została dołączona kopia opinii nr [...] z dnia [...] r. Kominiarza T. K. z której, wynika, że po sprawdzeniu i prześwietleniu kamerą inspekcyjną ustalono, iż przewód kominowy dymowy jest nieszczelny, a w jego wnętrzu znajdują się przepalone cegły. Na zewnątrz przewodu kominowego na pierwszym piętrze znajdują się pęknięcia tynku oraz ślady po wydobywającym się dymie. Kominiarz zalecił aby przewód kominowy wymurować z nowych cegieł od podłogi pierwszego piętra do góry cegłą pełną na zaprawie cementowej. Po przemurowaniu należy na całej długości zabezpieczyć przewód wkładem żaroodpornym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00