Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gl 103/17

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Ref. staż. Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi A sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Na mocy decyzji z [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. (dalej określany również jako Organ odwoławczy lub Organ II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. (w dalszej części uzasadnienia określanego również mianem Organu I instancji) z [...] r., nr [...]. Mocą tego rozstrzygnięcia, Organ I instancji wymierzył Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" (dalej określanej jako Spółka lub Skarżący) karę pieniężną w wysokości 48.000 zł, za urządzanie gier na poza kasynem gry.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco.

W dniu [...] r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania gier hazardowych w lokalu bez nazwy, mieszczącym się w B. , przy ul. [...] - pawilon nr 12. W miejscu tym swoją działalność prowadził Skarżący. W trakcie wspomnianych czynności stwierdzono, że w lokalu znajdują się włączone do sieci i gotowe do gry cztery urządzenia do gier o nazwach: Multi Gaminator nr [...], Hot Games nr [...], Ultimate 10 nr [...] oraz Black Horse (ten ostatni aparat nie był oznaczony numerem).

W związku z tym, dokonano oględzin zewnętrznych wspomnianych urządzeń, a także przeprowadzono eksperyment - gry kontrolne na tym sprzęcie (jego przebieg został zarejestrowany poprzez dokonanie stosownego nagrania, utrwalonego na płycie DVD). Wszystkie te czynności pozwoliły stwierdzić, iż wyłącznym dysponentem urządzeń jest Skarżący (świadczyły o tym informacje pisemne umieszczone na sprzęcie), a gry na skontrolowanych urządzeniach są grami o wygrane pieniężne i rzeczowe, opierającymi się na czynniku losowości oraz są organizowane w celach komercyjnych. Ustalono ponadto, iż badane maszyny są automatami elektronicznymi i - w konsekwencji - zostało przyjęte, że spełniają one cechy automatu do gry, wskazane w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r., o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r., nr 201, poz. 1540 - ze zm.). Jednocześnie, lokal, w którym znajdowały się automaty nie był kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00