Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. I SA/Po 1471/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2016r. sprawy ze skargi KT na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w A. decyzją z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p.") w związku z art. 2 ust. 5, art. 3, art. 4 ust. 1 pkt 1a, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 - w skrócie: "u.g.h."), wymierzył K. T. (dalej także jako: strona lub skarżący) karę pieniężną w kwocie [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie, poza kasynem gry.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że funkcjonariusze celni w dniu 14 czerwca 2013 r., w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w B. przy ul. C., w Barze "Q.", ustalili, że znajduje się tam podłączony do sieci elektrycznej i gotowy do gry automat o nazwie [...] o numerze [...], bez numeru poświadczenia rejestracji. W lokalu tym działalność gospodarczą prowadzi S. B. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy eksperyment potwierdził, że gry oferowane na przedmiotowym automacie są grami na automacie w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Na podstawie umowy najmu (bez numeru) zawartej w dniu 1 czerwca 2013 r. pomiędzy S. B. Bar "Q." (wynajmującym) a P.H.U. X. K. T. (najemcą) stwierdzono, że właścicielem powyższego automatu do gier jest K. T. Przedmiotem umowy jest wynajmowanie P.H.U. X. K. T. powierzchni operacyjnej lokalu - Bar "Q." (tj. powierzchni 2 m2) pod instalację i użytkowanie urządzenia multimedialnego o nazwie "[...]". W toku postępowania została przesłuchana w charakterze świadka S. B. - pracownica sklepu, która potwierdziła, że ona i jej córka S. B. zostały poinstruowane przez właściciela urządzenia jak je obsłużyć i podłącza je do internetu. W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy (m.in. przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych eksperyment, ekspertyzę z dnia 24 września 2013 r., nr [...], biegłego sądowego z oględzin przedmiotowego automatu do gier) stwierdzono, że gry na tym urządzeniu są grami na automatach w myśl art. 2 ust. 3 - 5 u.g.h.